Trzeci październikowy weekend przynosi ze sobą aż cztery premiery kinowe, z czego dwie są przeznaczone głównie dla najmłodszych („Bociany” i „Dzielna syrenka i Piraci z Kraboidów”). Natomiast najgłośniejszą premierą „dla dorosłych” jest „Inferno” na podstawie powieści Dana Browna, który zdążył już pozyskać sobie wielu czytelników, a filmy na podstawie jego powieści, w których występuje Tom Hanks w roli głównej, cieszą się sporym zainteresowaniem. Poza tym nadchodzący tydzień przynosi ze sobą ciekawe seanse jednorazowe, o których przeczytacie również poniżej.
PREMIERA! „Inferno” – czyli z włoskiego „Piekło”. To pierwsza część „Boskiej komedii” autorstwa Dante Alighieri. Ale to również tytuł kolejnej adaptacji – po „Kodzie da Vinci” (2006) i „Anioły i demony” (2009) – głośnej powieści Dana Browna, który „Kodem Leonarda da Vinci” uruchomił wyobraźnię milionów czytelników na całym świecie. „Inferno” było najlepiej sprzedającą się książką 2013 roku. Nie dziwi więc, że pojawia się jego filmowa wersja. Natomiast nawiązanie do utworu Dantego nie jest tutaj przypadkowe, ponieważ rozwiązanie zagadkowej sprawy, którą kolejny raz zajmuje się Robert Langdon (Tom Hanks), światowej sławy profesor symboliki, znajduje się właśnie między wierszami poematu włoskiego pisarza. Żeby dowiedzieć się, o co tak naprawdę toczy się gra, trzeba wybrać się do kina lub sięgnąć po książkę. Jak głosi reklama najnowszego filmu Rona Howarda: <<„Kod da Vinci” i „Anioły i demony” były zaledwie początkiem>>. (DN)
PREMIERA! „Bociany”- „Bociany” zdają się być doskonałym przykładem animacji mającej zdolności docierania do świadomości dzieci, ale także ich rodziców, albo, po prostu, nas dorosłych. Nowa animacja ze stajni Warnera (ich ostatnia produkcja „Lego Przygoda”) jest znów zwariowaną historią, w której próżno będzie szukać choćby sekund nudy (zwiastun wręcz pędzi, żeby zademonstrować jej wszystkie wątki). Zdaje się być też humorystycznym, acz zarazem poważnym głosem na temat coraz częstszego problemu młodych małżeństw, które coraz mocniej muszą się starać o dziecko. W „Bocianach” wygląda to tak, że nagle tytułowe ptaki zostają przebranżowione. Od dziś nie dostarczają już dzieci, jak to do tej pory bywało, lecz typowe przesyłki kurierskie. Listy itp. Przypadkiem pojawia się jednak dziecko, które powinno wręcz trafić do rodziców. Jak się można spodziewać powstanie nielegalna ekspedycja, która zrobi wszystko, żeby mały dzidziuś mógł trafić do kochającego małżeństwa. Uda się czy nie – samo staranie się jest tu sednem historii… (RK)
PREMIERA! „Absolutnie fantastyczne: Film” - Filmowa wersja kultowego (dla niektórych, a nawet wielu) serialu o dwóch kobietach w wieku średnim. Jedna jest milionerką o szerokiej fantazji, a druga jej przyjaciółką. I to wystarczy. Obie „wyzwolone” kobiety wyśmiewają po drodze wszelkie tabu. Mają w nosie religię, czy panujące obyczaje. Obie będą miały też sporo przygód. Patrząc na najnowszy repertuar, to może być jedyny film, w którym odnajdziemy relaks jakiego szukamy po całotygodniowej nerwówce w pracy. A przynajmniej mogą na to liczyć panie. (RK)
PREMIERA! „Dzielna syrenka i Piraci z Kraboidów” - Tak sobie myślę komu byłoby trudniej wymówić tytuł tego filmu. Czy Chińczykom, którzy zrobili tę animację, nasz polski, czy nam oryginalny chiński („Mei ren yu zhi hai dao lai xi”). Myślę, że tak niepotrzebnych przemyśleń nie będą miały najmłodsze dzieci, dla których „Dzielna syrenka…” została przygotowana. Przyjaźń, odwaga, wrażliwość to wartości, które będą mogły wydobyć z tej opowieści. Dokładnie w ten sam sposób, jak my je wydobywaliśmy oglądając przed laty „Małą Syrenkę” od Disneya. (RK)
PONADTO W TYGODNIU WARTO ZOBACZYĆ – SEANSE JEDNORAZOWE
„Jowita” – seans w ramach DKF Klaps w WDK (poniedziałek, 17.10, godz. 19:00) - kolejny film wybrany przez widzów w czerwcowym głosowaniu. Wyreżyserował go w roku 1967 Janusz Morgenstern (zmarł w 2011 roku), twórca m.in. takich filmów jak „Jutro premiera”, „Do widzenia, do jutra”, „Żółty szalik” (film telewizyjny), czy seriali „Stawka większa niż życie” i „Polskie drogi”. „Jowita” to dramat psychologiczno-obyczajowy, który opowiada o miłości między Markiem Arensem, utalentowanym lekkoatletą (gra go Daniel Olbrychski), a tajemniczą dziewczyną o imieniu Agnieszka, czyli tytułową Jowitą (gra ją Barbara Kwiatkowska). A wszystko zaczyna się na balu przebierańców i od pięknych, czarnych oczu dziewczyny. I jak tu nie wierzyć w takie sentencje jak: „Oczy są zwierciadłem duszy” czy „Co z oczu, to z serca”. Seans w ramach cyklu Polscy Mistrzowie Kina (po rekonstrukcji cyfrowej), który odbywa się w trzeci poniedziałek każdego miesiąca. (DN)
„Zagubieni” – seans w ramach DKF Zorza (wtorek, 19.10, godz. 19:00) - Po wakacyjnej przerwie do kina Zorza powraca Dyskusyjny Klub Filmowy. Sezon rozpocznie najnowszy film Petra Zelenki "Zagubieni". W Polsce to bardzo popularny reżyser, jego „Guzikowcy”, „Opowieść o zwyczajnym szaleństwie” czy „Bracia Karamazow” cieszyły się dużym zainteresowaniem i entuzjazmem odbiorców. To twórca, który wielokrotnie pokazał, że doskonale łączy humor z absurdem, fakty z fikcją, inteligentną ironię z opisem rzeczywistości. Tym razem przedstawia satyrę na czeski kompleks „nieuczestniczenia we własnej historii”. Bohaterem filmu jest dziennikarz Pavel, który szukając tematu, trafia na nietypową konferencję prasową, na której mają zostać ujawnione sekrety niechlubnej konferencji monachijskiej. W 1938 roku, kiedy doszło do spotkania Édouarda Daladiera, Nevilla Chamberlaina, Adolfa Hitlera i Benito Mussoliniego i zadecydowano o losach Czechosłowacji – bez udziału Czechów, świadkiem potajemnych ustaleń była należąca do premiera Francji… papuga. Choć trudno w to uwierzyć, ta papuga żyje i ma się dobrze Do tego, nie tylko doskonale zapamiętała kompromitujące rozmowy właściciela, ale również potrafi je powtórzyć. Pavel, pod wpływem impulsu – przeczuwając, że może to być medialna sensacja na skalę światową – wykrada papugę Daladiera, by wkrótce znaleźć się w sercu wielkiego politycznego skandalu… Jak zawsze po filmie odbędzie się rozmowa na jego temat. Dodatkowo gościem spotkania będzie BARTOSZ RYGIEL- miłośnik kultury czeskiej i słowackiej, prowadzący cotygodniową audycję WTORKOWA HUDBA W RADIU CENTRUM. (Karolina Marciszewska – prowadząca DKF w kinie Zorza).
„Komuna” – seans w ramach Kina Konesera w kinie Helios (środa, 19.10, godz. 19:30) – To najnowszy film Duńczyka Thomasa Vinterberga, reżysera „Polowania” (2012), który zainspirował się życiem, jakie wiódł w dzieciństwie wraz z rodziną. „Komuna” opowiada historię Anny (Trine Dyrholm), która ma dość mieszczańskiego życia. Namawia więc męża na eksperyment polegający na zerwaniu z nudnym, ustatkowanym życiem i konserwatyzmem epoki. Dlatego postanawiają wspólnie stworzyć hipisowską komunę w wielkiej willi, która nieoczekiwanie przypadła im w spadku. Jakie są plusy i minusy takiej komuny, można dowiedzieć się oglądając ten film. (DN)
Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Drogi użytkowniku! Trafiłeś na archiwalną wersję działu kinowego. Filmowe newsy, bieżący repertuar kin oraz filmotekę znajdziesz w nowej odsłonie serwisu.